Odgovornost recenzentov

Prispevek uredniškim odločitvam
Recenzentski postopek pomaga urednikom pri sprejemanju uredniških odločitev in lahko s pomočjo urednikovega komuniciranja z avtorjem pomaga avtorju pri izboljšanju rokopisa.

Ažurnost
Vsak povabljeni recenzent, ki se ne strinja, da bi recenziral rokopis, ki je bil predan v objavo, ali pa ve, da njegova pravočasna recenzija ne bo mogoča, mora o tem nemudoma obvestiti urednika, da lahko urednik pravočasno kontaktira drugega potencialnega recenta.

Zaupnost

Rokopisi, oddani v objavo, ne bodo prikazani drugim osebam niti se ne bo o njih diskutiralo z drugimi, razen če to odobri urednik.

Standardi objektivnosti
Recenzije se morajo izvajati objektivno. Osebna kritika avtorja je nesprejemljiva. Recenzenti morajo jasno izražati svoja stališča z ustreznimi podpornimi argumenti.

Priznanje virov
Recenzenti morajo ustrezno opozoriti na objavljen vir, ki ga avtor ni citiral. Vsako izjavo, da je bila raziskava, izpeljava ali argument že prej naveden, mora spremljati ustrezna navedba. Recenzent mora tudi opozoriti urednike na vse pomembne vsebine ali prekrivanje med obravnavanim rokopisom in vsemi drugimi objavljenimi podatki, o katerih imajo lastno vedenje.

Razkritje in navzkrižje interesov

Informacije ali ideje, pridobljene s strokovno recenzijo, morajo ostati zaupne in se ne smejo uporabljati za osebno korist. Recenzenti se bodo izvzeli iz recenzentskega postopka rokopisa, v katerem imajo navzkrižje interesov, ki izhaja iz konkurenčnih, sodelovalnih ali drugih odnosov ali povezav s katerim koli avtorjem ali organizacijo, povezanimi s predloženim rokopisom.